Liigu sisu juurde
Tagasi avalehele

Eesti Gaas avas Lätis päikesejaama

Eesti Gaas avas 27. juunil Liepaja lähedal Nicas oma esimese, ligikaudu 4 megavatise päikeseelektrijaama.

„Gaas on taastuvenergia partner ja Läti meie jaoks oluline turg. Meie eesmärk on oma energiaportfelli mitmekesistada ning tuua uusi megavatte turule – hindame regulaarselt erinevaid projekte ja suundi taastuvenergia vallas, mida lähiaastatel arendada ning näeme potentsiaali päikese- ja tuuleenergias ning biometaani tootmises,“ märkis Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik.

„Iga uus taastuvenergia projekt toob Lätit lähemale stabiilsetele ja taskukohastele energiahindadele nii elanike kui ettevõtete jaoks, loob töökohti ning soodustab majanduse arengut. Energiatootmise hajutatud portfell, mis hõlmab päikest, tuult, biogaasi, tulevikus ka vesinikku ja muid allikaid, võimaldab tugevdada riigi sõltumatust välismõjudest,“ ütles Läti kliima- ja energiaminister Kaspars Melnis.

Nica on üks päikeselisemaid piirkondi Lätis ning jaama pindala on 5,3 hektarit. Ligi 7000 paneeliga päikesepark hakkab tootma 4,5 GWh energiat aastas. Päikeseelektrijaam ehitati koostöös SIA "OMS"-ga, kes on üks suuremaid elektripaigaldiste ehitajaid Kurzeme piirkonnas. Päikeseelektrijaam valmis turupõhiselt, ilma riigi toetusteta, Eesti Gaas investeeris ehitusse 2,5 miljonit eurot.

Eesti Gaas alustas päikeseenergia tootmist 2019. aastal, mil käivitas koos Pärnu linnale kuuluva ettevõttega endise Rääma prügila alal toona Eesti suurima päikeseparkide kompleksi. Pärnu päikeseenergiajaam koosneb 13 000 paneelist ja selle paneelide võimsus ulatub 4,7 megavatini. Eesti Gaas on rajanud lisaks paarkümmend väiksemat päikesejaama oma klientidele üle Eesti.

Lisaks päikesest elektrienergia tootmisele tegutseb Eesti Gaas taastuvenergeetikas rohegaasi valdkonnas müües Järvamaal Oisu, Tartumaal Ilmatsalu ja Lääne-Virumaal Vinni rohegaasijaamas toodetavat gaasi autokütusena oma CNG tanklates. Rohegaas ehk biometaan on ringmajandust edendav miinusjalajäljega kütus, mida toodetakse biolagunevatest jäätmetest, sõnnikust, virtsast, toidujäätmetest.

Eesti Gaas on Soome ja Balti piirkonna suurim erakapitalil energiafirma, kontserni tuludest 80 protsenti tuleb välisturgudelt. Lisaks Eestile tegutseb ettevõte Soomes, Lätis, Leedus ja Poolas, välisturgudel kannab Eesti Gaas nime Elenger.